Mobil Arayüz Tasarımı Neden Önemli?

Mobil Arayüz Tasarımı

Mobil arayüz tasarımı; Ülkemizde son yıllarda %100’ün üzerinde artış sağlayan mobil kullanım oranı her geçen gün fazlalaşıyor. Bu da mobil sektörün ne kadar önemli olduğunun tam bir kanıtı.

Ülkemiz üzerinde 2020 yılında yapılan bir araştırmada 27 Milyon internet kullanıcısı var. Bunların %55’i akıllı telefonlarından sosyal medyalara bağlanarak gündemi sıkıca takip ediyor. Ama ülkemizde 20 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor ve her geçen gün bu oran büyüyor.

Popüler Ui Arayüz Tasarım Araçları konumuza göz attınız mı?

Kullanıcılar ihtiyaçlarının çoğunu internet üzerinde halletmeye başladı bile. İnternet ile haşır neşir olan kullanıcılar gıda ya da ev ürünlerini internet üzerinden gönül rahatlığı ile alıyor. Özellikle pandemi dönemi boyunca internet alışverişi oranları hayal edilemeyecek derece de büyüme sağladı.

Bu kitle her geçen gün daha da akıllanıp kullanım oranlarını gittikçe arttırıyor. Böyle bir kitleye tam anlamıyla ulaşmak, ihtiyaçlarını karşılamak, sektör içerisinde o kadar rakip varken size ulaşmalarının yollarını bulmanız gerekiyor. Uygulama ya da web sitenin kullanıcı dostu ve kullanım kolaylığı sağlayan bir mobil arayüz tasarımına sahip olması gerekiyor.

Mobil arayüz tasarımı 2

Kullanıcılar mobil uygulamanızı kullanmaya başladığı an, kullanım kolaylığı her zaman uygulamayı bir adım öne taşıyacak. Kullanıcı kitlesini istediği içeriğe ulaştırmış olacak. Buna güzel bir örnek vermemiz gerekirse; Mobil telefon kullananların %85’i genel olarak cihazı sağ eli ile kontrol ediyor. Bunun yanında herhangi bir iş yaparken bile mobil cihazla etkileşime geçen ilk el kullanıcıların sağ eli oluyor.

Böyle bir şeye neden oynamayalım?

Yani tasarımını yaptığımız uygulamanın en kötü %90 içeriği sağ el ile kontrol edilebilir olsun. Böylece kullanıcı sol elini kullanmadan tüm içeriğe sağ eli ile ulaşabilecek ve istediğini elde etmiş olmasını sağlamış olacağız.

İşin aslı ve özetine gelecek olursak; Mobil Dünya hızla büyüyor. Tarayıcılardan web site içeriklerine kadar hızla yenilenip, mobil standartlarına çevriliyor. Mobil cihaza sahip tüm kullanıcılar, karmaşık, zor ve kullanışsız mobil uygulamaları tercih etmiyor. Aksine daha kullanılabilir, akıcı ve istediğine daha kolay ulaşmak istiyor.

Mobil arayüz tasarımı ile ilgili trend örneklere; Behance ve Dribbble platformları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply